www.sbjf.cz

JIHOČESKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL - Will Bernard Trio (20.08.2019 - 12:51)

Will Bernard Trio

13.04.2017 (20:00), River Music Club - bývalá Highway 61, České Budějovice, České Budějovice
Will Bernard Trio

WILL BERNARD: to je skvělá kytarová technika, cit pro funky a zemitý soul-jazz, dvě nominace na Grammy a spolupráce mimo jiné s Tomem Waitsem, Herbie Hancockem, Johnem Scofieldem a triem Medeski, Martin & Wood. Co vice dodat… Will Bernard byl v roce 2009 magazínem Down Beat označen v kategorii jazzových kytaristů jako ‘vycházející hvězda’... Will Bernard předskakoval s úspěchem Mike Sternovi na festivalu JAZZFEST BRNO 2014 a sám Stern mu šel (po skončení Willova vystoupení, které celé sledoval ze zákulisí) pogratulovat...

 

Účinkující:

Vstupné: 120kč /100kč

Will Bernard (USA) – kytara, Jakub Zomer (CZ) – hammondky, Tomáš Hobzek (CZ) – bicí

 

Kytarista Will Bernard koncertoval v Česku již několikrát, ať už s vlastním triem nebo třeba s kapelou Stantona Moora. Nedávno se přestěhoval z Kalifornie do New Yorku a vydal novou desku Outdoor Living. Will Bernard byl mnoho let kytaristou a band lídrem v oblasti San Franciska. Jak sám říká, vždy ale obdivoval scénu kolem newyorského klubu Knitting Factory, a tak se na východní pobřeží odstěhoval nadobro. Hudbu, kterou hraje, popisuje jako soul jazz, je ale také charakterizována jako instrumentální jazz-funk s výraznými vlivy neworleánského hudebního prostředí. Vedle vlastního tria má spoustu dalších hudebních projektů, které dokazují, že jeho hudební rozptyl je mnohem širší (třeba i v oblasti reggae a hip-hopu).  Bernardspolupracoval s řadou muzikantů, za Bernardovu nejvíce ceněnou spolupráci lze označit jeho působení v kapele T. J. Kirk (s Charlie Hunterem), jejich druhá nahrávka If Four Was One byla v roce 1997 nominována Grammy. Jako bandleader se prosadil hned rok poté, když vydal album Medicine Hat, kde předvádí skvělou techniku i cit pro funky a zemitý soul-jazz.

 

Bernardovy nahrávky posledních let naznačují zmenšování obsazení ‒ od smyčců a hostujících dechařů na Party Hats z roku 2007, přes kvartet s Johnem Medeskim na předchozí Blue Plate Special až po novinku Outdoor Living, kdy se vrátil k osvědčenému formátu tria kytara-hammondky-bicí. Důvodů prý bylo více:  „Ten hlavní byl ekonomický. Dnes je obtížné koncertovat s větší kapelou a vydělat nějaké rozumné peníze. Trio s varhanami pro mě byl asi nejschůdnější způsob, jak docílit dostatečně plného zvuku, který by byl použitelný jak ve velkých koncertních sálech, tak v malých jazzových klubech,“ vysvětluje Bernard.  Na nové nahrávce se tedy představuje se svými dlouholetými známými, varhaníkem Willem Bladesem a bubeníkem Simonem Lottem. Ostatně s touto kapelou odehrál v České republice v roce 2011 již koncerty na festivalech v Hradci Králové nebo v Brně.

 

 

Outdoor Living v nejlepším smyslu navazuje na předchozí album s Johnem Medeskim (Blue Plate Special), je však znát jistá změna. Will Blades u varhan nejde tak experimentálním směrem jako Medeski (prakticky nepoužívá jiné klávesy než hammondky) a také Bernard zvolil celkově melodičtější přístup. Obdivovatel Granta Greena nebo Billa Frisella je na nové nahrávce Outdoor Living možná trochu přímočařejší, volí pro své vyjádření méně zvukových experimentů a jde spíše melodičtější cestou. Jeho trio v klasickém složení je však dobře sehraná parta a působí velmi autenticky. zdroj:www.rozhlas.cz/jazz/album/_zprava/will-bernard-trio-outdoor-living--1022256Will Bernard Trio – Outdoor Living  (Label: Dreck To Disk Records, 2012 )

 
‹ Zpět na koncerty
 

Partneři

ČEZ
Hlavní partneři