www.sbjf.cz

JIHOČESKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL - Václavů - Mácha Quartet - parádní moderní jazzík (24.08.2019 - 10:17)

Václavů - Mácha Quartet - parádní moderní jazzík

14.05.2015 (20:00), Jazz and Blues Club Highway 61, České Budějovice, České Budějovice
Václavů - Mácha Quartet - parádní moderní jazzík

Václavů - Mácha Quartet je novým uskupením, vzniklým v polovině roku 2013, které zahrnuje hudebníky střední generace. Stylově náleží k „mainstreamu“ moderního jazzu, vycházejícího z odkazu „velkých padesátých a šedesátých let“, repertoir tvoří převážně zaranžované standardy bopové a hardbopové ražby, bossanovy nevyjímaje.

 

Účinkující:

Vstupné: 120,-/90,- studenti důchodci

Členové souboru působí na jazzové scéně již dlouhá léta, byli a jsou součástí předních formací, účastnili se řady domácích i zahraničních festivalů, rovněž figurují na řadě desek.

            Určujícím výrazovým a povýtce i technickým rysem kytaristy Radka Václavů je to, že nepoužívá trsátka, nýbrž výhradně palce, což se nápadně projevuje zvláště ve „hře v oktávách“, čímž nezapře své ovlivnění W.Montgomerym.

            Klavírista Stanislav Mácha je obecně znám nejen virtuozitou, ale i nezaměnitelnou lyričností, která se u něho pojí s přirozeným bluesovým cítěním, jako jedné z mnoha poloh jeho hudebního projevu. Výčet Máchovy kariery by byl poměrně dlouhý. Kromě četných minulých i současných angažmá lze zmínit letité členství v Triu R. Balcara a tudíž i doprovodu D. Bárty, byl členem Big Bandu Čs. rozhlasu, hrál mj. např. s N. Simionem, C. Handym, J. Abercrombiem a mnoha jinými.

            Analogicky lze říci ve zkratce totéž i o kontrabasistovi Ondřeji Štajnochrovi, který navíc významně zasahuje i do oblasti vážné hudby (kromě Pražské konzervatoře, Konzervatoře J. Ježka studoval i na drážďanské Akademie für Alte Musik), kdy pravidelně účinkuje v mnoha prestižních domácích i zahraničních tělesech. V oblasti jazzu spolupracoval s úctyhodným počtem umělců, jako jsou K. Peplowski, M. Welzel, R. Mitchell,

T. Bruckner, J. Kubera etc., na domácí scéně např. v souborech J. Vejvoda Trio,

Karel Růžička Q., E. Viklický Trio, Swing Q a dalších.

            Bubeníka Tomáše Vokurku asi nejlépe vystihuje jeho vlastní výrok “hrát přesně, ale být vykloněn dopředu“. Vokurka patří rozhodně k těm inspirativním hráčům, kteří dosahují největší síly jemností, dynamikou a napětím. Často je vyhledáván i hudebníky jiných žánrů.

 

Koncertuje např. s I. Sanchezovou, R. Trossmanem, M. Flemrem atd.

 
‹ Zpět na koncerty
 

Partneři

ČEZ
Hlavní partneři