www.sbjf.cz

JIHOČESKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL - Randy Brecker (USA) a AMC Trio (SVK) (20.08.2019 - 12:56)

Randy Brecker (USA) a AMC Trio (SVK)

23.03.2012 (20:00), Beseda, České Budějovice, České Budějovice
Randy Brecker (USA) a AMC Trio (SVK)

Světová hudební ikona oceněná několika Grammy. Virtuózní americký trumpetista a skladatel Randy Brecker, který jednoho dne vzal knihu Kdo je kdo v jazzu, blues, R&B, soulu, popu a rocku a postupně si se všemi zahrál.

 

Účinkující: Randy Brecker (USA) a AMC Trio (SVK)

Vstupné:

 

Další jazzový velikán na klubové scéně v jižních Čechách! S doprovodem vynikajího slovenského tria, které svou kvalitou dávno přesáhlo hranice Slovenska

vstupné v síti www.cbsystem.cz od 5.3. 2012  - předprodej 280,- / na místě 320,-

 

Biografie:

S bratrem, saxofonistou Michaelem Breckerem, považovaným za nástupce Johna Coltranea, vedli společně hvězdné kapely Dreams a The Brecker Brothers s nimiž přivedli na svět nejinovantivnější a nejvlivnější jazzrockové fúze hudební historie. S tím měl Randy Brecker dost zkušeností: s varhaníkem Al Kooperem v roce 1967 zakládal legendární kapelu Blood, Sweat & Tears.

The Brecker Brothers vydali v „dešti nominací na Grammy“ mnoho špičkových alb, včetně toho nejpopulárnějíšho z roku 1978 Heavy Metal Be-bop s velehitem East River. V té době oba hráli v kapele Franka Zappy a objevili se proto na desce Zappa In New York.

Pak se odmlčeli a když se po dekádě vrátili, tak v plné parádě: za elektro-progresivní jazzové album Out Of The Loop získali Grammy a rozjeli se na turné po Číně. Poslední společné: Michael v roce 2007 totiž podlehl leukémii.

Na Breckerovo trumpetové umění ( to samé dokáže na křídlovku) s výrazně osobitým melodickým stylem stáli fronty Art Blakey, Charles Mingus, Clark Terry, Horace Silver, Billy Cobham, Jaco Pastorius se skupinou Word of Mouth, Larry Coryells nímž řídil fantastickou kapelu The Eleventh House a nepočítaně dalších.

Brecker ale nepatřil pouze jazzmanům, jako vyhledávaný studiový hráč zdobil nahrávky Lou Reeda, Dire Straits, Bruce Springsteena, Jamese Taylora, B.B.Kinga, Joni Mitchell a když Paul Simon natáčel v roce 1987 přelomové album Graceland, nemohl u toho famózní trumpetista chybět, stejně tak na bezpočtu turné jak s výše jmenovanými tak třeba i s Johnem Lennonem a Yoko Ono nebo Allman Brothers Band.

Brecker neměl nikdy v úmyslu trhat rekordy, nebral úplně každou práci a traduje se o něm, kolik známých osobností odmítl. Na druhou stranu dokázal překvapit: rockové kapely Aerosmith a Blue Öyster Cult se spoluprací s ním navíc chlubily.
A zlé jazyky tvrdí, že tři vyprodané londýnské koncerty Erica Claptona v roce 1989 jdou prý také hodně na vrub v mistrovské formě se nacházejícího Breckera.

Na otázku, co ho vede k takovému žánrovému rozstřelu – od jazzu k tvrdému rocku, Latině a pomusic – a neposednosti – jeden víkend vystupoval v newyorské Carnegie Hall a další v Japonsku – Brecker jednou odpověděl: Hudba je můj život. Miluju ji víc než svou manželku.

S tou první – brazilskou klavíritskou Eliane Elias – upřel pozornost na brazilskou hudbu a world music. Za výbušné, elektronikou poznamenané album Into the Sun, natočené s Davidem Sanbornem, zpěvačkou Maucha Adnet a jihoafrickým basistou Bakithi Kumalo ( znali se od Graceland Paula Simona) obdržel v roce 1998 Randy Brecker Grammy za nejlepšího jazzového trumpetistu. Opět let později ho čekala další: za desku 34. N Lex s „dechovou sekcí snů“ – David Sanborn, Michael Brecker, Fred Wesley a Ronnie Cuber.

Poprvé na něm představil svou novou mladou manželku, italskou saxofonistku Ada Rovatti, která mu dnes prý zvukem nástroje nahrazuje Michaela.
Kariéra Randy Breckera pokračovala: natáčel v Japonsku, Polsku, s Miroslavem Vitoušem nebo Mikem Sternem a hostoval v celé řadě projektů.
I v sedmašedesáti letech neztrácí elán ani renomé a nadále patří ke klíčovým světovým trumpetistům.

 

 
‹ Zpět na koncerty
 

Partneři

ČEZ
Hlavní partneři