www.sbjf.cz

JIHOČESKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL - Radovan Tariška „Folklore to Jazz“ feat. Benito Gonzalez & Peter Oláh & David Hodek (24.08.2019 - 10:18)

Radovan Tariška „Folklore to Jazz“ feat. Benito Gonzalez & Peter Oláh & David Hodek

17.10.2013 (20:00), Jazz and blues Club Highway 61, České Budějovice, České Budějovice
Radovan Tariška „Folklore to Jazz“ feat. Benito Gonzalez & Peter Oláh & David Hodek

Mezinárodní superkvartet. Co jméno, to pojem na světové jazzové scéně

 

Účinkující:

Vstupné: 150/100,-

:

Ovlivněný muzikanstvím svého dědečka saxofonisty co hrával romskou a maďarskou lidovou hudbu, přešel Radovan Tariška na žilinskou konzervatoř, ale jazzmanem se „vyučil" sám, hlavně koncertováním a natáčením se spoustou muzikantů po celé Evropě a nakonec i v New Yorku.
„*Nejjednodušší způsob, jak se naučit hrát jazz, je učit se od těch nejlepších. Hudbu je v prvé řadě potřeba cítit. Není nutné se jí snažit za každou cenu rozumět*." Skoro vždy vyfiknutý v obleku a se sympatickými názory na jazz - „Je jako život. Je to něco, co se neustále mění" - se brzy zařadil mezi naprostou slovenskou jazzovou hráčskou špičku a vyhledávané doprovodné saxofonisty.

 

Když hraje, zpozorní i lidé, kterým jazz nic neříká. Jeho saxofon vyzařuje takové množství energie a emocí, jako by na něho hrál přímo srdcem," napsali o něm ve slovenském tisku, kde také Tariška naznačil, že se nyní hodlá zaměřit na slovenskou lidovou hudbu, což stvrzuje i názvem nového programu s nímž přijíždí na Jazzinec.

Uznávaný Tariška se účastní v mnoha domácích i mezinárodních projektech, ale nejraději má svá vlastní kvarteta nebo tria. Na kontrabas hostuje vynikající maďarský jazzman Peter Olah.

 Mladý Benito Gonzalez z Venezuely je podle odborníků zase jedním z nejnadanějších a nejvyhledávanějších jazzových klavíristů v New Yorku - proč by mu také v roce 2005 udělili cenu Great American Jazz Piano Competition a o pět let později víc, než je obvyklé pěli chválu na jeho album Circles.

 

O ještě mladším Davidu Hodekovi se zase píše jako o slovenském hudebním fenoménu nebo dokonce jako o „zázračném dítěti", ale to zřejmě pro Radovana Tarišku nebyl ten jediný důvod proč s ním už delší dobu hraje: „Má neuvěřitelný rytmus, a to je skutečně neobvyklé v tomto věku,** na rytmu se pracuje celý život, ale on jej dostal od Boha**. A pak mě zaujalo, jak šel po muzice. Poslouchal, komunikoval, reagoval, když jsme zahráli něco překvapivého, vystihl podstatu a nic nedělal samoúčelně."

 

 

 
‹ Zpět na koncerty
 

Partneři

ČEZ
Hlavní partneři