www.sbjf.cz

JIHOČESKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL - První večer v dešti, ale i tak parádní (01.10.2020 - 02:53)

První večer v dešti, ale i tak parádní

zpět na výpis novinek

První večer v dešti, ale i tak parádní
06.08.2016 | Jazzové novinky
 

Pokud jste se nenechali znechutit deštěm, mohli jste si užít krásný podvečer s kapelou Jirky klimeše String 5, funky nářezem Top Dream Company a kosmickou fúzi Dhafer Youssef Quartet. Vstupenky na sobotu ještě jsou k prodeji na místě a je jich dostatek.

 

Počasí vypadalo trochu beznadějně, podium mokré z jedné třetiny, vlajková loď mezi piány Steinway D se krčila během odpoledne v co nejsušším místě na přeplněném podiu, ale ti tak mnozí z vás přišli už na úplný začátek.

Kvůli dopravnímu kolapsu na příjezdech do Budějovic sice dorazilo piáno a část kapely Dhafera Youssefa o několik hodin déle, než se čekalo, ale i tak se podařilo odstartovat celý festival včas. Top Dream Company,našlapaná kapela, která se musí vidět naživo, dostála své pověsti, že už v Čechách v oblasti funky přeskočila veškerou konkurenci (Monkey Business prominou).

Vzhledem k tomu, že hlavní kapela večera Dhafera Youssefa nestihla odpolední zvukovku, stala se opět stejná věc, co v loni. Muzikanti, kteří se poprvé všichni dostali na podium společně kolem 20:00 přešli  během pár minut zvukové zkoušky rovnou do koncertu, stejně jako Incognito v loňském ročníku. Ani jsme je nestačili na podiu uvést. To už ale konečně přestalo pršet a náměstí se slušně zaplnilo. Isfar Sarabski, ázerbájdžánsý pianista a vítěz mezinárodní jazzové pianosoutěže v Montreaux,  rozehrál klaviaturu překrásného nástroje a Piarististickým náměstím se rozezněla unikátní barva hlasu,  znějící chvílemi více jako další hudební instrument. Pokud jste čekali pouze pomalý, meditativní koncert, dost jste se spletli. Hudba se přelévala z meditativních poloh world music do šlapajícího moderního jazzu, do řady rytmických improvizací a zase zpět. Jsme moc rádi, že jsme mohli v Budějovicích uvést tuto unikátní záležitost.

Poslední koncert, který skončil dvě minuty před desátou hodinou,  nebyl ale posledním programem večera.  Na afterparty v klubu River v KD Slavie to rozjela festivalová verze kapely Bobesh s černošskou zpěvačkou Celinou Kiosz a saxofonistou Jirkou Haladou.  A byla to opravdová hudební radost (až na kost :-). Díky Jirko Hebíku za parádní páteční (raně sobotní) tečku.

 

A dnes pokračujeme dál...

 

Foto Patrick Marek

První večer v dešti, ale i tak parádní - Dhafer Youssef QuartetPrvní večer v dešti, ale i tak parádní - Top Dream CompanyPrvní večer v dešti, ale i tak parádní - Isfa Sarabski z D.Youssef QuartetPrvní večer v dešti, ale i tak parádní - pátek na piarisťáku
 
 

Partneři

ČEZ
Hlavní partneři