www.sbjf.cz

JIHOČESKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL - Nicholas Payton, trumpetista a držitel Grammy na Piaristickém náměstí. (21.03.2019 - 03:23)

Nicholas Payton, trumpetista a držitel Grammy na Piaristickém náměstí.

zpět na výpis novinek

Nicholas Payton,  trumpetista a držitel Grammy na Piaristickém náměstí.
12.08.2017 | Jazzové novinky
 

Jeden z předních amerických trumpetistů a držitel ceny Grammy vystoupí na Piaristickém náměstí v Budějovicích 12. srpna ve složení Nicholas Payton - trubka, Hammond B3, Fender Rhodes / Nat Reeves - kontrabas / Joe Dyson - bicí

 

Moderní jazz a jazzové improvizace zaujaly Nicholase Paytona již v hudbě Wyntona Marsalise, s nímž koncertoval v New Orleans a stále je spojen s jeho Lincoln Center Jazz Orchestra. Vystupoval s legendárními umělci jako jsou  Ray Brown, Ray Charles, Art. Blakey, Roy Haynes, Joe Henderson. Hrál v kapelách Clarka Terryho, Ellisa Marsalise, Art Blakeya, Elvina Jonese. Spolupracuje s vokálními hvězdami jaké jsou  Cassandra Wilson, Esperanza Spalding, Jane Monheit.

„Paytonova sóla nemůžete v žádném případě škatulkovat.  Jsou originální a technicky mistrovské.“ Howard Reich, Chicago Tribune

Nicholas Payton se narodil v New Orleans v rodině s velkou hudební tradicí. Jeho matka byla klavíristka a zpěvačka, otec slavný kontrabasista. Již v raném dětství rodiče odhalili jeho hudební talent. První trumpetu dostal ve čtyřech letech, v devíti začal hrát s místními kapelami a ve věku 12 let byl členem All Stars Brass Band, se kterým zrealizoval velké množství vystoupení a turné.

N. Payton navštěvoval uměleckou střední školu pro kreativní umění, poté studoval na univerzitě pod vedením pianisty Ellisa Marsalise (otce Wyntona, Branforda, Delfeayo a Jasona).

Jako bandlídr nahrál řadu alb a cestoval po celém světě, a to jak s vlastními skupinami, stejně tak jako  host jiných kapelam. Jeho působivý životopis obsahuje dlouhý seznam umělců, se kterými pracoval na albech. Vystupoval a nahrával s jazzovými osobnostmi jako Joe Henderson, Wynton Marsalis, Herbie Hancock, Christian McBride, Joshua Redmanm, Roy Hargrove.

Pro Verve Records v roce 1992 nahrál své první album From This Moment“. O dva roky později se podílel na nahrávání soundtracku k filmu „Kansas City“ Roberta Altmana. V roce 1997 získal cenu Grammy za album Doc Cheatham a Nicholas Payton. "

Komponuje, aranžuje i  produkuje vlastní hudbu v různých složeních - sólo, duo, trio, kvartet, kvintet, sextet i 21členný big band. Další pochvalné kritiky mu přineslo album z roce 2011. Jednalo se koncepční album „Bitches“  s 16 stopami, na kterých Payton zpívá a  hraje nejen na trubku, ale i několik dalších nástrojů.

Na velkých světových turné doprovází hvězdy jako  jsou Cassandra Wilson a Esperanza Spalding. V roce 2012 Payton vytvořil zatím své nejambicióznější dílo -   „The Black American Symphony“. S velkým orchestrem chtěl zdůraznit význam americké černé hudby ke světové kultuře.

 

Budějovické vystoupení je jeho prvním koncertem v Čechách, kdy vystoupí se svým triem a novým programem Afro-Caribbean Mixtape. V něm spojuje tradice svého rodného města s moderním jazzem, soulem, hip-hopem a dalšími hudebními vlivy.

 

Vstupenky na celý festival v symbolické ceně 100kč najdete v síti www.cbsystem.cz a budou v prodeji i na místě.

 

Partneři

ČEZ
Hlavní partneři